I midten af juli tramper det sorte næsehorn Thabo afsted ud på parkens store savanne. Thabo er Skandinaviens eneste sorte næsehorn. Og fra juni kan du opleve én af afrikas helt store tykhuder på en Land Rover Safari – hvis du tør!Se TV-indslag om Thabo - klik her >>
Næsehornet kan ses på savannen i starten af juli.
Mød Max. Han er parkens nye fuldvoksne hanløve. Max er 13 år og kommer fra Hannover Zoo i Tyskland.
Hunnerne Tombi, Nana og Saba allerede faldet pladask for ham. Og han er allerede faldet godt til i parken.Kom og mød ham ved Katanga Hill!
Vi har fået mange spørgsmål fra gæsterne til hvorfor man kun kan se de store rovfugle ved dagens fugleshow. Vi har taget kritikken til os og skabt en kæmpemæssig ørnevoliere. Så kan du nyde synet af Stellers Havørn fra den lange træbro ved Katanga Hill.
De fleste børn kender sikkert vortesvin fra tegnefilmene. Men hvordan ser et vaskeægte vortesvin ud i virkeligheden? Det kan du selv finde ud af, for nu kan vi også præsentere vortesvin på den store savanne.