Med stor ærgrelse og frustration måtte Ree Park – Ebeltoft Safari sidste år skuffe sit publikum. Det hele tegnede ellers så godt. Men på grund af frygten for den såkaldte bluetongue virus blev der af myndighederne oprettet en karantænezone. Ingen af girafferne var dog smittet, men de skulle alligevel isoleres i stalden. Det betød, at de vemodigt måtte se sommeren gå på hæld – uden en tur ud på parkens græssavanne.
Denne formiddag i marts er der dog ikke andet end forsigtighed og tøven, der forhindrer girafferne i at indtage de åbne vidder. Efter en halv times frem-og-tilbage-march tager den første giraf mod til sig og træder ud af indhegningen. Snart følger yderligere fem af dens fire meter høje artsfæller, og inden længe kan man se en flok af verdens højeste dyr bevæge sig gyngende ud over den ca. 10 hektar store græssavanne.
Gnuen Diego, et af savannens andre markante dyr, opfanger hurtigt, at der er nybyggere på hans revir. Men dyrepasserne har taget deres forholdsregler og ordineret ham en dosis beroligende middel. Den store gnu har nemlig ry for at være lettere stridslysten og sætter sig da også hurtigt i respekt hos girafferne. Men heldigvis kommer det ikke til de helt store konfrontationer mellem giraf og gnu.
Giraffer er meget nervøse dyr, der kræver stor forberedelse fra dyrepassernes side. Vinteren igennem er savanne-området blevet klargjort netop til girafferne. Træerne er blevet trimmet ind, så dyrene ikke kan få fat i dem. Der er bygget stendiger, som skal forhindre, at de kommer helt ud til publikum. Og i det hele taget har parkens medarbejdere forsøgt at eliminere de største risici ved at holde så store dyr på det åbne område.
Giraffødsel lige om hjørnet
Når Ree Park – Ebeltoft Safari åbner d. 4. april bliver det i giraffens tegn. I alt bor der nu 6 giraffer i Ree Park – Ebeltoft Safari, hvoraf to er drægtige og den ene forventes at nedkomme med sin kalv indenfor kort tid.
- Forside
- »
- Endelig Giraffer på Savannen
« Til nyhedsoversigten
« Til nyhedsoversigten
Endelig Giraffer på Savannen
24. marts 2009









